Клінічні протоколи
Меморандум щодо клінічної ефективності та безпеки препарату Церебролізин при ішемічному інсульті та черепно-мозкових травмах
Шановні колеги, існує багаторічний досвід клінічних досліджень з оцінки клінічної ефективності та безпеки Церебролізину при інсульті та черепно-мозкових травмах, які були проаналізовані незалежними науковими товариствами та дозволили сформулювати чіткі рекомендації щодо застосування Церебролізину з метою покращення результатів лікування пацієнтів.
Доктор Стефан Вінтер (Stefan Winter), магістр бізнес-адміністрування (MBA)
Керівник відділу досліджень і розробок компанії «EVER Neuro Pharma»
Нові клінічні рекомендації з лікування ЧМТ (Канадський огляд ERABI та Румунські протоколи)
Церебролізин, після численних клінічних досліджень (20 587 пацієнтів брали участь у 118 клінічних дослідженнях, з них 5 411 у 43 подвійних сліпих рандомізованих контрольованих клінічних дослідженнях) був включений до клінічних рекомендацій з лікування черепно-мозкової травми провідних західних країн, які є референтними для України, як препарат, який може покращити раннє відновлення після травми та покращити відновлення когнітивної функції та уваги у пацієнтів після черепно-мозкової травми. Зокрема:
1) Канадський огляд доказової бази в лікування черепно-мозкової травми середного та важкого ступеню тяжкості ERABI, оновлений в 2022 році, рекомендує Церебролізин з рівнем доказовості 1в як ефективне лікування, яке може покращити когнітивне відновлення після черепно-мозкової травми середнього та тяжкого ступеню важкості. Скачати матеріал >>>
2) Румунські протоколи з лікування черепно-мозкової травми рекомендують використання Церебролізину: в гострій фазі в дозуванні 30-50 мл/добу, розведені в 50-100 мл стандартного інфузійного розчину, в/в інфузійно, повільна інфузія, тривалість: 10-20 днів; в фазі нейрореабілітації: періодичне хронічне лікування курсами по 10 - 20 днів, 10-30 мл/добу в/м або в/в інфузійно 10-20 днів поспіль/місяць, щомісяця в перший рік після черепно-мозкової травми, потім можна застосовувати довгостроково з дотриманням між курсами лікування періодів без лікування з мінімальною тривалістю, рівною тривалості попередньому курсу.; після першого року курси можна зменшити, залежно від терапевтичної відповіді, до 4 на рік (один раз на 3 місяці). Скачати матеріал >>>
«Клінічні рекомендації з надання медичної допомоги пацієнтам з неврологічними, психічними та поведінковими розладами»
ГО «Асоціація неврологів, психіатрів та наркологів України»
Клінічні рекомендації з надання медичної допомоги пацієнтам з неврологічними, психічними та поведінковими розладами / за ред. професора Волошина П.В., професора Лінського І.В., професора Марути Н.О., професора Волошиної Н.П., професора Міщенка В.М., професора Дубенка А.Є. — Харків: Видавець Строков Д.В., 2021. — 376с.
«Застосування Церебролізину в/в 30 мл/добу якомога швидше (від 24-72 годин після інсульту) і якщо добре переноситься – протягом 21 дня додатково до реабілітації (Іb; B-NR)». Скачати документ >>>
Клінічні настанови EAN і EFNR
Клінічні настанови EAN і EFNR (поновлена версія, 11-2021). Українська версія клінічних настанов >>>
Клінічні настанови EAN і EFNR. Повна англомовна версія клінічних настанов у форматі PDF >>>
Клінічні настанови Європейської Академії Неврології (EAN) та Європейської Федерації Нейрореабілітації (EFNR) по фармакологічній підтримці ранньої моторної реабілітації після гострого ішемічного інсульту опубліковані в Європейському журналі неврології 21 червня 2021 року, onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ene.14936
Ці настанови були розроблені згідно з системою оцінки доказової бази GRADE з використанням системи пошуку PubMed, Cochrane Library, Embase з аналізом досліджень по фармакологічному втручанню в реабілітації після інсульту в перші 7 днів (включно) після інсульту, яке було проведено разом з нейрореабілітацією.
Після аналізу 17 969 унікальних записів в базі даних (57 001 оригінальних вихідних результатів) Церебролізин® (30 мл внутрішньовенно, мінімум 10 днів) та циталопрам (20 мг в день, перорально) були рекомендовані для ранньої нейрореабілітації після гострого ішемічного інсульту.
Ці клінічні настанови надають інформацію для лікарів стосовно чинної фармакологічної підтримки нейрореабілітації. Оновлення цього матеріалу роз’яснює наявні питання, дає основу для покращення чинних рекомендацій та розширює терапевтичні опції для відновлення пацієнтів після інсульту.
Церебролізин® — найкращий лікарський засіб для відновлення після інсульту!
Підтверджено багатьма рекомендаціями.
Скачати брошюру про Церебролізин >>>
Реабілітація після інсульту
Науково-обґрунтований огляд реабілітації після інсульту (EBRSR) включає поглиблені огляди більше ніж 4,500 досліджень, у тому числі більше 2170 рандомізованих контрольованих досліджень.
Огляд ефективності реабілітації після інсульту, що ґрунтується на доказовій базі (EBRSR), 19-те видання. Скачати >>>
Також важливо відзначити тісну співпрацю з Канадським партнерством по відновленню після інсульту, спільною ініціативою Фонду Серця та Інсульту та провідними Канадськими дослідними центрами. Канадське партнерство є першою дослідницькою організацією у світі, призначеною виключно для вивчення відновлення після інсульту.
Церебролізин® – найкращий фармакологічний засіб для відновлення рухів після інсульту з рівнем доказовості 1А.
Відновлення після інсульту є важливим напрямком дослідження Церебролізину, описаного в широко відомих міжнародних дослідженнях CARS та E-COMPASS. Позитивним є те, що ці дослідження Церебролізину та відповідні схеми лікування також позитивно оцінені в практичних рекомендаціях.
Канадські експерти рекомендують Церебролізин® з рівнем доказовості 1а щодо відновлення рухових функцій, 2а щодо зниження тяжкості інсульту та покращення якості життя після інсульту.
Довідник клініциста, що проводить реабілітацію після інсульту (2020).
Реабілітація верхньої кінцівки при геміплегічній формі ураження >>>
Executive Summary. Evidence based review of stroke rehabilitation (EBRSR) 19TH Edition >>>
UPPER EXTREMITY MOTOR REHABILITATION INTERVENTIONS. Chapter 10 >>>
Stroke Rehabilitation Clinician Handbook (2020).
4. Hemiplegic Upper Extremity Rehabilitation (хендбук ML) >>>
Огляд рекомендацій щодо відновлення верхньої кінцівки після інсульту Німецького товариства з реабілітації (DRNR, 2020)
Парез верхньої кінцівки – набільш поширене ускладнення після гострого інсульту. Геміпарез є одним з найбільш важливих предикторів інвалідності після інсульту, який визначає довгострокову непрацездатність пацієнтів. Функція верхньої кінцівки також визначає подальшу незалежність пацієнта в повсякденному житті.
Церебролізин рекомендований до призначення якнайшвидше (від 24 до 72 годин після інсульту) на протязі 21 дня внутрішньовенно в доповненні до стандартної програми реабілітації (рівень доказовості 1в, рекомендації grade B; строгий консенсус).
Скачати документ українською (NEW) >>>
Огляд рекомендацій Австрійської асоціації з боротьби з інсультом (ASS, 2018)
Пропонуємо до вашої уваги рекомендації Австрійської асоціації з боротьби з інсультом (ASS, 2018) щодо постінсультної нейрореабілітації пацієнтів.
Австрійська асоціація з боротьби з інсультом (ASS, 2018) розробила рекомендації щодо постінсультної нейрореабілітації пацієнтів.
Реабілітація після інсульту – це цілеспрямований процес, що дає пацієнтові змогу досягти найкращого фізичного, когнітивного, емоційного, соціального та функціонального рівня діяльності (рівень А).
Тому відповідні заходи слід починати якомога раніше (протягом 24–48 годин) після інсульту (рівень B) із залученнями міждисциплінарної професійної команди у спеціалізованому медичному закладі (рівень А).
Існують лікарські засоби, які можуть мати значущу роль у медикаментозній нейропротекції. Наприклад, є окремі докази ефективності препаратів леводопи (Scheidtmann et al., 2001) та селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (Gu et al., 2018) (клас ІІ–ІІІ, рівень В і С).
Наразі наявні підтвердження позитивного ефекту Церебролізину (30 мл протягом 3-х тижнів або довше) під час реабілітації (клас ІІ, рівень B).
Цей лікарський засіб може суттєво пришвидшити відновлення рухових розладів верхніх кінцівок після інсульту (Bornstein et al., 2018; Muresanu et al., 2016; Guekht et al., 2017).
Скачати «Рекомендації щодо нейрореабілітації пацієнтів після інсульту» >>>
Деменція. Медикаментозне лікування. Спільний висновок – останні досягнення 2015 року.
Голова редакційної колегії: штатний проф. університету, багатократ. шанов. д-р мед. Зігфрід Каспер, приват-доцент, д-р Міхаель Райнер.
Деменція відноситься до найчастіших психіатричних захворювань людей похилого віку і у віці від 95 до 99 років її поширеність досягає вже 45%. Вік однозначно є найважливішим фактором ризику розвитку даного захворювання, і витрати збільшуються зі зростанням ступеня тяжкості захворювання та необхідністю стаціонарного догляду. Останнім часом стало значно більше інформації щодо причин та можливостей лікування деменції, зокрема після появи сучасних лікарських препаратів для її лікування. Роз'яснення симптоматики та перебігу захворювання важливе для родичів, які страждають на деменцію, щоб скоригувати очікування та досягти адекватної оцінки симптоматики.
Цей спільний висновок є оновленою версією опублікованої у 2006 році статті та розглядає різні аспекти деменції, включаючи діагностику та диференціальну діагностику, а також приділяє особливу увагу лікуванню медикаментозними препаратами.
Завантажити документ повністю >>>
УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ), ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ПАЛІАТИВНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ (ДЕМЕНЦІЯ)
ЗАТВЕРДЖЕНО: Наказ Міністерства охорони здоров’я України 19.07.2016 No 736
Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) та паліативної медичної допомоги (УКПМД) «Деменція», розроблений з урахуванням сучасних вимог доказової медицини, розглядає особливості діагностики та лікування, а також догляду за пацієнтами з деменцією в Україні з позиції забезпечення наступності етапів медичної допомоги. УКПМД розроблений на основі адаптованої клінічної настанови «Деменція» з урахуванням сучасних міжнародних рекомендацій, відображених в клінічних настановах – третинних джерелах медичної інформації, а саме:
1. NICE CG42 «Dementia. Supporting people with dementia and their carers in health and social care», 2015
2. Consensus Statement "Dementia 2010" of the Austrian Alzheimer Society 3. Fourth Canadian Consensus Conference on the Diagnosis and Treatment of Dementia, 2014
4. Recommendations of the 4th Canadian Consensus Conference on the Diagnosis and Treatment of Dementia (CCCDTD4), 2012
5. Everybody’s Business – Integrated mental health services for older adults: a service development guide, NHS 2005
Завантажити документ повністю (формат *pdf) >>>
Церебролізин® рекомендований для лікування деменції
Г) Інші препарати для лікування деменції
Церебролізин® може застосовуватися при непереносимості або передбачуваній неефективності лікування у випадках легкої і помірно важкої деменції після спроб лікування пацієнта інгібіторами АХЕ або у випадках помірної тяжкості деменції після лікування мемантином.