Судинна деменція (СД) включає когнітивні дисфункції, що виникають через недостатнє кровопостачання тканини мозку, викликаного судинною патологією. СД – один із найпоширеніших типів деменції (після хвороби Альцгеймера (ХА)). Враховуючи, що нейротрофічні фактори важливі для нормального розвитку нейронів, препарати з нейротрофічними властивостями, такі як Церебролізин®, можуть бути корисними при СД.
У «Drugs of Today» за 2012 рік Allegri та Guekht представили огляд результатів основних випробувань Церебролізину при СД. У 2011 році відбулося велике дослідження (242 пацієнти), організоване Guekht. Церебролізин® внутрішньовенно вводили 121 пацієнтові в дозі 20 мл на добу протягом 4 тижнів, з повтором курсу через 2 місяці. Усього було зроблено 40 інфузій. Дослідження тривало 24 тижні.
Первинні показники ефективності - значення оцінки за шкалою ADAS-cog+ та тест CIBIC+, що передбачає опитування пацієнтів та осіб, які доглядають хворих. До 24-го тижня зміна межі середньої порівняно з вихідними даними ADAS-cog+ склала 10,6 бала в основній групі та 4,4 бала в контрольній. Виділялася перевага Церебролізину при поліпшенні когнітивних функцій, різниця з контрольною групою становила 6,2 бала. Оцінка за шкалою CIBIC+ у порівнянні з вихідними даними показала, що у більшості хворих в основній групі (75,3% проти 37,4% у групі плацебо) спостерігалося покращення. Вторинні показники ефективності (шкала MMSE, ADCS-ADL, тест побудови маршруту, тест малювання годинника) також показали перевагу Церебролізину над плацебо. Також дослідження показало, що ефект застосування Церебролізину зберігався принаймні протягом 6 місяців.
У дослідженні Xiao взяло участь 147 пацієнтів (Церебролізин® n = 75, плацебо n = 72), які страждали на СД легкої/середньої тяжкості, Церебролізин® вводили в дозі 30 мл на добу. Інфузії робили 5 днів на тиждень протягом 4 тижнів. Ефективність оцінювали за шкалою MMSE та CGI. До кінця дослідження у групі Церебролізину показники MMSE покращилися на 2,7 бала, у контрольній групі на 1,7 бала.
Під керівництвом Vereschagin пройшло дослідження 60 пацієнтів, Церебролізин® у дозі 15 мл на добу отримували 30 хворих протягом 28 днів, у контрольній групі отримували інфузії фізіологічного розчину. Було виявлено перевагу (р < 0,05) Церебролізину над плацебо згідно з тестом Арнольда – Кольмана. Ще одне дослідження, організоване Muresanu, передбачало введення 30 мл на добу Церебролізину 32 хворим із 64, які брали участь у випробуванні. Лікування тривало 30 днів. Значне поліпшення спостерігали по 5 з 6 пунктів MMSE.
Постмаркетингове дослідження Rainer - 645 випробуваних з СД (53%), ХА (24%) або змішаними формами деменції (23%) - показало поліпшення настрою, пам'яті, концентрації, зменшення втоми та запаморочення. Лікування Церебролізином у дозі 30 мл на добу відбувалося протягом 18 днів.
Згідно з результатами аналізованих випробувань, Церебролізин® є ефективним варіантом лікування у пацієнтів, які страждають на судинну деменцію. Він покращує когнітивні порушення. Лікування має не тільки симптоматичний ефект, але і сповільнює прогрес захворювання