Перед вами короткий зміст посібника для опікунів пацієнтів, які страждають на хворобу Альцгеймера. Керівництво розповідає про те, як протікає хвороба, як її розпізнати, як організувати щоденну активність хворого, на що звернути увагу, щоб зробити життя хворого та опікуна комфортнішим.
Часто опікуни запитують, що таке деменція. При деменції знижуються пізнавальні функції, хворий гірше орієнтується у просторі, знижуються його пам'ять, розумові, розмовні функції, йому складно рахувати і запам'ятовувати щось нове. Пізнавальні функції знижуються настільки, що це призводить до безпорадності та вираженої інвалідності. Прогресуюче погіршення цих функцій, зокрема пам'яті, часто недооцінюється сім'єю. Опікунам здається, що це є ознаки старіння. Люди похилого віку скаржаться на погану пам'ять, але вони не забувають, як треба одягатися і готувати їсти, як виглядають обличчя їхніх близьких. Погіршення пам'яті має оцінюватись лікарем, його не слід списувати на вік.
Клінічний перебіг хвороби Альцгеймера
1. Перша стадія. Хворий запитує те саме, йому складно згадувати людей, недавні події, вибрати потрібні слова, щоб правильно побудувати пропозицію. Процес пересування та малювання пов'язаний із деякими труднощами. У розрахунках можливі помилки, тому можуть виникати труднощі з покупками, але вони поки незначні. Можливі прояви апатії, депресії, хворий стає дратівливим.
2. Друга стадія. Хворому складно розпізнавати людей, предмети, підбирати слова та будувати речення. Самостійне пересування утруднене. Хворий потребує допомоги близьких. Стає складно самостійно одягатися. Порушується розумова працездатність, пацієнт не здатний планувати, рахувати, поводитися з грошима. У більшої кількості хворих проявляється апатія, дратівливість та депресія. Можливі легкі прояви хвороби Паркінсона.
3. Третя стадія. Втрата здатності розпізнавання людей і предметів, бідний словниковий запас, складності розуміння розмов оточуючих, втрата здатності самостійно одягатися, малювати, знаходити дорогу додому. Порушення здатності самостійно здійснювати гігієну, апатія, можливий прояв дратівливості та агресії. Легкі прояви хвороби Паркінсона або виникнення синдрому паркінсонізму.
Cимптоми хвороби Альцгеймера, що часто виникають:
1. Забування імен членів сім'ї та друзів.
2. Забування предметів у незвичайних місцях.
3. Хворий забуває про розмову, що відбулася.
4. Проблеми у поводженні з грошима.
5. Зниження соціальної активності.
6. Хворий може загубитися у знайомому місці.
Як організувати щоденну активність?
- Не потрібно намагатися виконати за хворого всі справи, слід допомогти йому самостійно виконувати щоденні справи, допоки це можливо.
- Доручайте хворому справи та давайте завдання, з якими він може впоратися.
- Для таких щоденних ритуалів, як умивання та одягання, давайте хворому інструкції, що відповідають можливостям пацієнта.
- Увімкніть у список щоденних справ гімнастику та іншу фізичну активність, спільний перегляд фото. Заохочуйте заняття хобі та справами, які викликають у хворого інтерес.
– Бажано розробити щоденний план занять. Так хворий почуватиметься комфортніше, виконуючи їх.
- Приділяйте увагу харчуванню хворого. Особливо корисна середземноморська дієта.
У незнайомій атмосфері хворий почувається незатишно, тому слід уникати перестановок меблів та переїздів на нові місця. Але спільні прогулянки та поїздки у відпустку при хворобі Альцгеймера не протипоказані