05.04.2019

Деменція. Медикаментозне лікування

У цій статті наведено короткий огляд змісту матеріалу про медикаментозне лікування деменції, підготовленого Зігфрідом Каспером, Міхаелем Райнером та співавторами під патронажем «Австрійського товариства з нейропсихофармакології та біологічної психології».

У повній версії статті можна знайти інформацію про види деменції, їх відмінності, діагностичні заходи. Описуються когнітивні методи тестування (MMSE, ADAS-cog, SIB, CGI, ADL, CIBIC-Plus, NPI). Автори наголошують на необхідності спілкування з опікунами хворого та оцінки хвороби через їх показання. У матеріалі представлено перелік обов'язкових та факультативних апаратних досліджень для виявлення деменції. Значною є диференціальна діагностика, що дозволяє розмежувати деменцію та депресію. До нових діагностичних можливостей відносяться амілоїд-ПЕТ та ФП-КІФ ОФЕКТ (однофотонна емісійна комп'ютерна томографія з флуропропілкарбоксиметоксийодфеніл-тропаном), що дозволяють наочно відрізняти різні види деменції.

Далі у статті обговорюється епідеміологія та динаміка деменції, симптоматика на різних стадіях захворювання, етіологія, патофізіологія, нейрофізіологія та сон у хворих на деменцію.

Велика увага у статті приділяється лікуванню деменції медикаментозними препаратами. Основними лікувальними засобами залишаються інгібітори холінестерази. Їх вибір залежить від виду деменції та стадії захворювання. Згідно з висновком Австрійського товариства пацієнтів при легкому та середньому ступені тяжкості ДАТ рекомендується застосування донепезилу, ривастигміну, галантаміну, при середньому та тяжкому ступені – мемантину. Препарати мають низку протипоказань та перелік можливих побічних дій. У разі прояву побічних дій одного з препаратів або його неефективності для конкретного пацієнта рекомендується змінити препарат на інший із групи інгібіторів холінестерази.

При лікуванні деменції також застосовується екстракт гінкго EGb 761, що має мультифакторну дію, та ноотропні препарати, наприклад, Церебролізин®. Згідно з останніми дослідженнями, Церебролізин® показав покращення когнітивних функцій та загальної клінічної картини. Він виявляє дозозалежний ефект. Помітне покращення нейропсихіатричних симптомів спостерігалося при дозі 60 мл на добу. Терапія проводиться протягом 4 тижнів (5 днів на тиждень) та передбачає повторення 1-3 рази на рік.

Також у матеріалі було приділено увагу лікуванню вибіркових симптомів деменції антидепресантами, бензодіазепінами, снодійними засобами. Були розглянуті харчові добавки та дієта як спосіб запобігання деменції.

У статті було зазначено, що лікування деменції слід розпочинати якомога раніше. Обговорення зазнало комбіноване лікування та можливість тривалого лікування. Автори зазначили, що вибір лікарської терапії залежить насамперед від когнітивного стану. Його слід ретельно вивчити перед призначенням потрібних препаратів. А вже під час терапії оцінювати частоту та тяжкість побічних ефектів, щоб мати можливість коригувати дозу препарату або замінити його більш відповідною